(0652) 27-43-34
Рейстрація
|

Статті

Нетримання сечі є абсолютно природним для дітей до півтора-двох років, адже тільки в цьому віці дитина починає контролювати сечовипускання. Якщо енурез проявляється у малюка і після трьох років, рекомендується проконсультуватися у дитячого уролога: нетримання сечі може бути симптомом різноманітних захворювань.

 

Нічний енурез спостерігається у 20% дітей у віці до 5 років. Чим старша дитина - тим краще вона контролює стан свого сечового міхура: у 10 років енурез відзначається у 5% дітей, в 12-14 - у 3%. Хлопчики схильні до нічного енурезу в півтора-два рази більше, ніж дівчата.

 

Коли енурез стає приводом для консультації з лікарем?

 

Контролювати сечовипускання діти починають в середньому з півтора року. Крім генетичних факторів, на формування цієї навички впливають особливості нейром'язової системи, ступінь розумового розвитку. Через популярність одноразових підгузників фахівці все частіше говорять про «памперсний енурез». Вважається, що зрілий тип сечовипускання остаточно формується до 4 років. Однак, найчастіше енурез є проявом синдрому порушеного сечовипускання і вимагає ранньої діагностики та лікування. Якщо є супутні скарги - прискорене сечовипускання (більше 8 разів на день), малі порції при сечовипусканні, імперативні позиви (непереборне бажання помочитися) - необхідно обстеження і лікування.

 

Чи можуть стреси стати причиною енурезу?

 

Емоційні розлади, стреси і проблеми з поведінкою сприяють виникненню і посиленню енурезу. У дітей нетримання сечі може бути викликане появою нової дитини в сім'ї (таким чином малюк хоче привернути до себе увагу батьків), проблемами в сім'ї (складні стосунки між батьками або їх розлучення), конфліктами з однолітками і т.д. Дитина, що страждає енурезом, відчуває незручність і почуття провини, що також створює несприятливий емоційний фон.

 

Чи може енурез передаватися через спадковість?

 

Вченими доведено, що нетримання сечі може носити спадковий характер.

 

Які методи боротьби з енурезом?

 

Своєчасне привчання до горщика знизить імовірність виникнення енурезу. Перед сном дитині не рекомендується давати багато рідини або фруктів; можна обережно будити дитину вночі, щоб вона могла спорожнити сечовий міхур. При скаргах на нетримання сечі в першу чергу необхідно обстеження у дитячого уролога, щоб лікар виявив причину захворювання і призначив лікування. З дитячим нетриманням сечі можна боротися також психотерапевтичними засобами (у тому числі за допомогою різних видів гіпнозу).

 

Чи можна сварити дитину за мокрі простирадла?

 

Якщо лаяти намочившу ліжко дитину, це викличе ще більший стрес. Краще втішити його спокійним тоном, намагаючись не образити, пояснити, чому так робити не потрібно.

 

Дитина почала мочитися в дитячому саду, що це може означати?

 

Якщо уролог не виявив ніякої патології, то, швидше за все, це прояв пережитого дитиною стресу - психологічної травми того чи іншого ступеня тяжкості: неадекватної поведінки вихователя, розлуки з мамою, пресингу з боку однолітків і так далі. Найкраще в цій ситуації - забрати дитину з дитячого саду і змінити обстановку, наприклад, виїхати до бабусі на недельку погостювати.

 

У якому віці потрібно обстежити дитину?

 

Як правило, батьки звертають увагу на прискорене сечовипускання, коли дитині виповнюється 10-12 місяців: в цей час зазвичай починають привчати до горшка і звертають пильнішу увагу на те, як часто мочиться дитина. Уточнюється цей симптом за допомогою ритму спонтанних сечовипускань (РСМ) - реєстрації точного часу і обсягу кожної порції сечі. При цьому не треба привертати уваги дитини і примушувати його до сечовипускання. Для точнішої інтерпретації даних РСМ необхідно реєструвати їх протягом мінімум двох-трьох діб. Якщо з яких-небудь причин в домашніх умовах точна реєстрація неможлива, її проводять в стаціонарі. До 6 років нормальний обсяг порції сечі визначається за формулою 30 + (30хn), де n - це вік дитини в роках. З 6-9 років - 150-200 мл, 10-12 років - 200-300 мл, 13-14 років - 300-400 мл. Кількість сечовипускань для дитини одного року - 10-12 разів на добу, 3-5 років - 7-9 разів на добу, старше 6 років - 5-8 разів на добу. При підтвердженні у дитини прискореного сечовипускання, виявленого з допомогою РСМ і що виходить за рамки нормативних показників, обстеження проводиться, починаючи з одного року дитини.

 

Коли дитина повинна перестати пісятися вдень? 

 

У період від двох до чотирьох років у дітей відбувається остаточне формування зрілого типу сечовипускання, і до цього віку дитина повинна повністю перестати пісатися вдень. Для зрілого типу сечовипускання характерні кілька показників: відповідність обсягу сечового міхура віковим нормам, здатність повністю утримувати сечу вдень і вночі (коли дитина прокидається через позиву до сечовипускання), вміння при необхідності переривати сечовипускання і, навпаки, мочитися без попереднього позиву. Ще однією характерною особливістю для дітей зі сформованим типом сечовипускання є прагнення до усамітнення для сечовипускання і дефекації. Якщо ж «аварії» регулярно повторюються і після трьох-чотирьох років, то, швидше за все, це або наслідок несформованого контролю над функцією сечовипускання, або прояв незрілості нервової системи, або результат інфекції сечовивідних шляхів, або ознака гіперактивного сечового міхура.

 

Гіперактивний сечовий міхур - вельми часте захворювання (не тільки дітей, а й дорослих), яке характеризується кількома ознаками: аномальної чутливістю сечового міхура (і, як наслідок, мимовільними сечовипусканнями), прискорене сечовипускання, нічними перериваннями сну через позивів до сечовипускання. У цих випадках необхідно проконсультуватися у дитячого уролога і невролога.

 

Коли починати вчити дитину контролювати сечовипускання?

 

Необхідно своєчасно почати привчати дитину до горщика і не затягувати період носіння підгузників. Оптимальний вік, в якому потрібно починати привчання до горщика - 10-12 місяців. На думку педіатрів, методика раннього висаджування ніяк не впливає на більш раннє формування зрілого типу сечовипускання і навряд чи може сприяти тому, що дитина раніше перестане обпісюватись.

Головна

Контакти

Про нас

Поліклініка

Стаціонар

Допоможи дітям

м. Сімферополь, вул. Титова, 77, 95034
(0652) 27-43-34