(0652) 27-43-34
Рейстрація
|

Статті

Судомний синдром у дітей - типовий прояв епілепсії, спазмофілії, токсоплазмозу, енцефалітів, менінгітів та інших захворювань. Судоми виникають при порушеннях обміну речовин (гіпокальціємія, гіпоглікемія, ацидоз), ендокринопатії, гіповолемія (блювота, пронос), перегріванні. До розвитку судом може привести безліч ендогенних і екзогенних факторів: інтоксикація, інфекція, травми, захворювання ЦНС.

 

У новонароджених причиною судом можуть бути асфіксія, гемолітична хвороба, вроджені дефекти ЦНС.

 

Симптоми судомного синдрому

 

 Судомний синдром у дітей розвивається раптово. Виникає рухове збудження. Погляд стає блукаючим, голова закидається, щелепи змикаються. Характерно згинання верхніх кінцівок в променезап'ясткових і ліктьових суглобах, що супроводжується випрямленням нижніх кінцівок. Розвивається брадикардія. Можлива зупинка дихання. Колір шкірних покривів змінюється, аж до ціанозу. Потім, після глибокого вдиху, дихання стає шумним, а ціаноз змінюється блідістю. Судоми можуть носити клонічіский, тонічний або клонико-тонічний характер залежно від залученості структур головного мозку. Чим менше вік дитини, тим частіше відзначаються генералізовані судоми.

 

Як розпізнати судомний синдром у дітей?

 

Судомний синдром у дітей грудного та раннього віку буває, як правило, тоніко-клонічного характеру і зустрічається в основному при нейроінфекції, токсичних формах ГРВІ та ГКІ, рідше - при епілепсії і спазмофилії. Судоми у дітей з підвищенням температури тіла, ймовірно, фебрильні. В такому випадку в родині дитини відсутні хворі з судорожними приступами, немає вказівок на судоми в анамнезі при нормальній температурі тіла. Фебрильні судоми зазвичай розвиваються у віці від 6 міс до 5 років. При цьому характерні їх короткочасність і низька частота (1-2 рази за період лихоманки). Температура тіла під час нападу судом більше 38 ° С, відсутні клінічні симптоми інфекційного ураження головного мозку і його оболонок. На ЕЕГ поза нападів судом осередкової і судомної активності не виявляють, хоча є дані про перинатальної енцефалопатії у дитини. В основі фебрильних судом лежить патологічна реакція ЦНС на інфекційно-токсичний вплив при підвищеній судомної готовності мозку. Остання пов'язана з генетичною схильністю до пароксизмальних станів, негрубим ураженням головного мозку в перинатальному періоді або обумовлена поєднанням цих факторів.

 

Тривалість нападу фебрильних судом, як правило, не перевищує 15 хв (частіше 1-2 хв). Зазвичай напад судом виникає на висоті лихоманки і буває генералізованим, для якого характерна зміна кольору шкіри (збліднення в поєднанні з різними відтінками дифузного ціанозу) і ритму дихання (воно стає хрипким, рідше - поверхневим). У дітей з неврастенію і неврозом трапляються афективно-респіраторні судоми, генез яких обумовлений аноксією, у зв'язку з короткочасним, спонтанно дозволяючимся апное. Ці судоми розвиваються переважно у дітей віком від 1 року до 3 років і являють собою конверсійні (істеричні) напади. Виникають зазвичай в сім'ях з гіперопікою. Напади можуть супроводжуватися втратою свідомості, однак діти швидко виходять з цього стану. Температура тіла при афективно-респіраторних судомах в нормі, явищ інтоксикації не відзначають.

 

М'язові скорочення виникають в результаті порушень метаболізму, як правило, обміну солей. Наприклад, розвиток повторних, короткочасних протягом 2-3 хв судом між 3 і 7 днями життя («судоми п'ятого дня») пояснюють зниженням концентрації цинку у новонароджених дітей. При неонатальній епілептичній енцефалопатії (синдромі Отахара) розвиваються тонічні спазми, що виникають серіями як в період неспання, так і уві сні. Атонічні судоми проявляються через раптову втрату м'язового тонусу.

 

 При синдромі Леннокса-Гасто раптово втрачається тонус м'язів, що підтримують голову, і голова дитини падає. Синдром Леннокса-Гасто дебютує у віці 1-8 років. Клінічно він характеризується тріадою нападів: тонічні аксіальні, атипові абсанси і міатонічні падіння. Напади виникають з високою частотою, нерідко розвивається епілептичний статус, резистентний до лікування.

Головна

Контакти

Про нас

Поліклініка

Стаціонар

Допоможи дітям

м. Сімферополь, вул. Титова, 77, 95034
(0652) 27-43-34