(0652) 27-43-34
Рейстрація
|

Статті

Хворіють на скарлатину як правило діти. Збудником є бета-гемолітичний стрептокок групи А. Однак основні клінічні прояви скарлатини обумовлені не самим стрептококом, а токсином, який бактерії виділяють в кров.

 

Причини захворювання

 

Джерелом інфекції є хворі на скарлатину, ангіну чи носій стрептокока. Зараження відбувається повітряно-краплинним шляхом, іноді контактно-побутовим (через іграшки або предмети побуту). Зараження також може відбутися через будь-яке пошкодження на шкірі (садно, поріз, операцію). В такому випадку будуть мати місце всі симптоми скарлатини, крім ангіни.


Симптоми скарлатини

 

Інкубаційний період триває від 1 до 12 днів. Захворювання починається гостро. Температура тіла підвищується до 38-39оС. Спостерігаються слабкість, головний біль, болі в горлі при ковтанні. При огляді ротоглотки лікар виявляє класичну картину ангіни. До кінця першого дня хвороби на шиї і верхньої частини тулуба з'являється рясна точкова висипка у вигляді виступаючих над рівнем шкіри зливаючихся червоних цяток розміром 1-2 мм, яка швидко поширюється по всьому тілу.

 

Висип найбільш інтенсивний в області шкірних складок ліктьових згинів і пахвових западин. Часто вона супроводжується сверблячкою. Особа хворого «зачервонавіє», але навколо рота і носа залишається блідий ободок (носогубний трикутник) неушкодженої шкіри. Язик під впливом токсинів набуває насичений червоний колір з виступаючими сосочками («малиновий» язик). Температура тіла залишається підвищеною і висип тримається 2-4 дні, потім поступово зникає. З 5-6 дня хвороби на місці колишньої висипки виникає лущення шкіри, яке триває 2-3 тижні. У більшості випадків діагностика не викликає труднощів і лікар ставить діагноз на дому по клінічної картині.

 

Ускладнення при скарлатині

 

Ускладнення скарлатини можна розділити на дві групи ранні та пізні. Ранні ускладнення пов'язані з поширенням інфекції на сусідні тканини. Це можуть бути отити (запалення середнього вуха), синусити та ін. Пізні ускладнення обумовлені розвитком імунних порушень, таких як ревматизм, гломерулонефрит та ін. Потрібно відзначити, що найбільш небезпечні і важкі пізні алергічні ускладнення скарлатини розвиваються в основному у випадках неправильного лікування скарлатини.

 

Що можете зробити Ви при скарлатині?

 

При найменшій підозрі на скарлатину, слід викликати лікаря і після постановки діагнозу в точності дотримуватися визначених призначень. Скарлатина відноситься до захворювань, які при своєчасному лікуванні антибіотиками майже завжди закінчуються благополучно, а без лікування - майже завжди закінчуються важкими ускладненнями. Антибіотики повинні застосовуватися строго у визначений час, в іншому випадку ускладнення дуже ймовірні. Обов'язково дотримання постільного режиму до повного зниження температури, рясне пиття (попередження токсичних ускладнень). Їжа повинна бути рідкою або напіврідкою з деяким обмеженням білків.


Що може зробити лікар?

 

Лікування проводиться переважно вдома. Госпіталізації підлягають хворі з важкою і средньоважкою формою хвороби, а також хворі, в родині яких є діти від 3 міс до 7 років і школярі перших двох класів, не хворіли на скарлатину. Як правило, лікар призначає антибактеріальну терапію препаратами пеніцилінового ряду протягом 5-7 днів. При непереносимості пеніциліну можливе застосування інших антибіотиків.


Профілактика скарлатини

 

Хворий скарлатиною повинен бути ізольований в окремій кімнаті, йому слід виділити окрему їдальню посуд, рушник. Ізоляція хворого припиняється після одужання, але не раніше 10 днів від початку хвороби. Відвідування дітьми, перехворівшими скарлатиною, дошкільних установ і перших двох класів шкіл допускається після додаткової ізоляції на дому протягом 12 днів після одужання. Діти, які відвідують дошкільні установи і перші два класи школи, не хворіли на скарлатину і знаходилися в контакті з хворим, не допускаються в колектив протягом 7 днів з моменту ізоляції хворого, а в разі спілкування з хворим на протязі всього періоду хвороби - протягом 17 днів від початку контакту.

Головна

Контакти

Про нас

Поліклініка

Стаціонар

Допоможи дітям

м. Сімферополь, вул. Титова, 77, 95034
(0652) 27-43-34