(0652) 27-43-34
Рейстрація
|

Статті

Рахіт - це захворювання дітей до трьох років, пов'язане з недоcтатком вітаміну D, при якому порушується фосфорно-кальцієвий обмін і відбувається специфічне ураження кісткової тканини.

 

Рахіт - стан організму, що росте, тому що зміни відбуваються саме в зонах росту. Дуже важливо вчасно поставити правильний діагноз (на ранніх стадіях симптоми рахіту схожі з симптомами порушення кишкового всмоктування, фосфат-діабету, синдрому де Тоні-Дебре-Фанконі) і почати лікування, оскільки деякі порушення в будові кісток та зміни внутрішніх органів можуть зберегтися на все життя .

 

Які ознаки рахіту у дітей?

 

 На початковій стадії рахіт вражає нервову систему, і перші ознаки можуть виникнути у дитини вже у віці двох-трьох місяців. Найчастіше це порушення сну, дратівливість, плаксивість, часті здригування, поганий апетит, великий розмір джерельця, підвищена пітливість, облисіння потилиці. Якщо вчасно не вжити заходів, у малюка можуть початися порушення в кістковій тканині, розм'якшення кісток черепа і, як наслідок, уплощение голови, ущільнення на ребрах (т.зв. "рахітні чотки") і на зап'ястях ("рахітні браслети"), викривлення хребта ("рахітний горб"), грудної клітки, таза та ніг (Х- і О-образні), розвинутися плоскостопість і неправильний прикус.

 

Чим небезпечний рахіт?

 

При розгорнутій формі рахіту можлива затримка психомоторного розвитку - дитина пізно починає перевертатися, повзати, сидіти, ходити. Також часто відзначається слабкість м'язів ("жаб'ячий живіт"), підвищена рухливість у суглобах, пізніше прорізування зубів. Можливе зниження імунітету і опірності до хвороб. У запущених стадіях рахіт може привести до порушення функцій внутрішніх органів - печінки, легень, серця, шлунково-кишкового тракту. Деякі зміни в кістках можуть зберігатися протягом дуже довгого часу або навіть залишитися на все життя.

 

Які аналізи необхідно здати для встановлення діагнозу?

 

Як правило, діагноз "рахіт" ставиться при огляді дитини. Іноді лікар призначає додаткові аналізи. У деяких випадках проводиться біохімічне дослідження крові (при рахіті підвищується лужна фосфатаза, знижується рівень фосфору, рідше - кальцію). Аналіз сечі по Сулковичу зараз практично не використовується. Рентгенографія кісток скелета проводиться при швидко прогресуючих і не піддаючихся лікуванню формах рахіту (спадкових форм D-залежного і D-резистентних форм рахіту; при підозрі на ці захворювання проводиться ще ряд додаткових біохімічних проб).

 

Як вберегти дитину від рахіту?

 

Починати профілактику рахіту слід вже під час вагітності. Майбутня мама повинна щодня гуляти, правильно харчуватися, приймати полівітаміни. Причиною вродженого рахіту у дитини може стати пізній токсикоз у мами. До числа профілактичних заходів проти рахіту відносяться грудне вигодовування, щоденні прогулянки, регулярна гімнастика, масаж, плавання, своєчасне введення прикорму. Для дітей старше 6 місяців будуть корисні ванни з морською сіллю. Профілактичний прийом вітаміну D або інших полівітамінів краще починати тільки після консультації педіатра - особливо це важливо для дітей-штучників, так як більшість молочних сумішей містять вітамін D.

 

Як лікувати рахіт у дитини?

 

Лікування рахіту обов'язково має бути комплексним - специфічним (медикаментозним) і неспецифічним (правильно організований режим дня, прогулянки, тривале грудне вигодовування, правильне харчування, масаж і плавання). В якості першого прикорму для дітей, які хворіють на рахіт, рекомендується овочеве пюре (з шести місяців) з подальшим збільшенням до нього яєчного жовтка (з семи-восьми місяців). Слід обмежити кількість борошняних виробів, так як вони погіршують всмоктування кальцію в кишечнику. Специфічним лікуванням рахіту є призначення вітаміну D, а також препаратів кальцію і фосфору. Розрахувати дозування і тривалість прийому може лише дитячий лікар. Неправильно підібрана дозування може привести до гіпервітамінозу D, що також є важким захворюванням.

Головна

Контакти

Про нас

Поліклініка

Стаціонар

Допоможи дітям

м. Сімферополь, вул. Титова, 77, 95034
(0652) 27-43-34