(0652) 27-43-34
Рейстрація
|

Статті

У вітчизняній педіатрії вважається нормою, якщо дитина застуджується або підхоплює ГРВІ не частіше 4-6 разів на рік. Пік захворюваності зазвичай припадає на перший рік в дитячому садку чи школі. При першій застуді в житті дитини потрібно обов'язково проконсультуватися з лікарем.

 

Важливо створити комфортні умови для хворого малюка, провітрювати приміщення і не збивати температуру без крайньої необхідності. Дотримання режиму дня, збалансоване харчування і загартовування, допоможуть уникнути частих застуд.

 

На які симптоми при підозрі на простуду обов'язково потрібно звернути увагу?

 

При застуді у дитини до року потрібно звернути увагу на наступні симптоми: зміна кольору шкіри, порушення дихання, кашель, пітливість, слабкість, порушення режиму годування, будь-які інші незвичайні симптоми.

 

Особливо важливо стежити за змінами температури тіла, появою висипу, втратою апетиту і порушеннями стільця. Маму має насторожити, якщо дитина стала більш збудженою або, навпаки, млявою, стала довго спати, скрикувати у сні і т.д.

 

Особливої уваги потребує температура вище 38,5ºC і нижче 36ºC. Крім того, якщо у дитини більше трьох днів тримається температура 37,1-37,9ºC - це також повинно насторожувати, оскільки може бути симптомом повільно розвиваючогось запального процесу (пневмонія, пієлонефрит та ін.). Наявність цих симптомів повинно стати приводом для консультації з лікуючим лікарем.

 

Які симптоми найбільш небезпечні?

 

Різкий крик, блідість, холодний піт, раптова млявість зі зниженою температурою. Поява незвичайної висипки. Рідкий стілець більше 5 разів за добу, багаторазова блювота. Судоми, непритомність, порушення свідомості, неадекватна реакція дитини на питання-відповідь. Раптово охриплий голос у дитини. Порушення дихання. Поява набряків, особливо на обличчі в області голови та шиї. Різкі болі в животі. Вперше виникші скарги на головний біль. Ці симптоми вимагають негайної консультації лікаря.

 

 Якщо вони з'явилися раптово і різко наростають, необхідно викликати швидку допомогу, так як може виникнути ситуація, загрозлива життю дитини.

 

Коли потрібно викликати до дитини лікаря?

 

 Телефонна консультація з педіатром, якому батьки довіряють, допоможе вирішити, наскільки потрібен очний огляд в кожному конкретному випадку. Якщо між домашніми немає згоди з приводу схеми лікування, краще викликати лікаря, думку якого довіряють всі «протиборчі сторони». Обов'язково необхідний візит лікаря додому в разі, якщо це перша хвороба з температурою у дитини до року, або якщо дитина хворіє з якимись незвичними для батьків симптомами. Крім того, якщо батьки самі лікують дитину і на третю добу не настає поліпшення, малюка теж обов'язково має оглянути лікар.

 

Як лікувати застуду у дітей?

 

Підходи до лікування простудних захворювань можуть кардинально розходитися у різних лікарів. Одні схильні перестраховуватися і призначати велику кількість ліків, інші воліють вибрати вичікувальну тактику і м'які способи лікування. У кожному разі, важливо пам'ятати, що застуда - це тренування імунітету в боротьбі з інфекцією, і для дитини, у якої немає важких хронічних захворювань, вони не представляють особливої небезпеки.

 

Тактика вичікування і спостереження дозволяє імунітету дитини навчитися справлятися з постійним навантаженням в умовах «великого міста». Легке харчування, тепле питво і відпочинок, а також «народні способи» лікування - цього зазвичай достатньо для того, щоб допомогти дитині швидше видужати й уникнути ускладнень.

 

Чи потрібно збивати температуру?

 

Підвищення температури є основним способом боротьби організму з інфекцією, тому що, з одного боку, при підвищенні температури прискорюється метаболізм, завдяки чому імунітет працює ефективніше, а з іншого боку, швидкість розповсюдження вірусів і бактерій сповільнюється. Незважаючи на те, що в повсюдної практиці високу температуру прийнято збивати заради полегшення стану хворого, а педіатри зазвичай радять знижувати температуру у дитини, якщо вона перевищує 39 градусів, лікувального ефекту ця процедура не несе. Тому, якщо у малюка немає важких хронічних захворювань, то краще орієнтуватися не на показники термометра, а на самопочуття дитини, і по можливості, терпіти високу температуру максимально довго.

 

В першу чергу, потрібно стежити за тим, що хочеться самій дитині: якщо температура швидко підвищується, його морозить, потрібно допомогти малюкові скоріше зігрітися за допомогою теплого одягу, ковдри та гарячого пиття. Коли температура досягне максимуму, озноб пройде, при цьому шкіра дитини часто трохи червоніє, а на лобі може виступити піт. У цей момент потрібно по можливості розкрити малюка, щоб йому легше було переносити жар. Крім того, можна вдатися до обтираниям або теплої ванни - все це дозволяє знизити температуру приблизно на градус.

 

Необхідно пам'ятати, що різке медикаментозне зниження температури, також як і зазвичай наступне за ним різке її підвищення, можуть провокувати фебрильні судоми. Крім цього, при сильних перепадах температури зростає навантаження на серцево-судинну систему. Температуру варто починати знижувати, коли вона піднімається вище 38,5-39 градусів. Краще використовувати свічки або сиропи на основі ібупрофену або парацетамолу у віковій дозі. Застосування жарознижуючих препаратів на основі аспірину і анальгіну у дітей невиправдано ризиковано, так як аспірин може викликати печінкову недостатність, а анальгін здатний приводити до зниження числа лейкоцитів до небезпечного рівня.

 

Чи можна купати дитину при застуді?

 

Рекомендація не митися під час хвороби з'явилася тоді, коли гарячої води в будинках не було, і митися люди ходили в лазні. Зараз, якщо в будинку є ванна та гаряча вода, купання - це відмінний спосіб полегшити стан і знизити температуру, тому можна і потрібно купати хвору дитини, якщо вона сама не проти. При купанні хворого малюка важливо уникати протягів. Вода повинна бути теплою, приблизно на градус нижче температури тіла дитини, але не вище 39ºС. Необхідно регулярно доливати в ванну гарячої води, щоб дитина не замерзала.

 

Коли можна вважати, що дитина поправилась?

 

Якщо у дитини покращився настрій, апетит, нормалізувалася температура і активність, а також немає нежитю, кашлю, блювоти або проносу, то можна вважати, що лікування застуди пройшло успішно.

 

Коли можна виходити гуляти після застуди?

 

Якщо дитина весела, активна і хоче гуляти, а погода дозволяє, першу прогулянку можна здійснити через 2-3 дня після того, як температура нормалізується. Важливо, щоб перша прогулянка після хвороби тривала не більше 20 хвилин. При цьому погода повинна бути хорошою. Вкрай не рекомендуються ранні прогулянки, якщо на вулиці температура нижче -10ºC, вітер, хуртовина чи дощ.

 

Коли можна повернутися в сад або школу після застуди?

 

У дитячий колектив краще повертатися не раніше, ніж через тиждень після того, як дитина поправився, тому що тільки що одужавша дитина особливо чутлива до вірусів і може легко захворіти знову, якщо занадто рано повернеться в садік або школу.

 

Коли можна повернутися до занять спортом після застуди?

 

Не раніше ніж через 10 днів після того, як пішли всі симптоми захворювання.

 

Які існують способи профілактики дитячої застуди?

 

Кращим способом профілактики грипу є щеплення. Інші способи профілактики вірусних інфекцій: необхідно дотримуватися загальну гігієну - користуватися індивідуальними рушниками, посудом, мити руки з милом після відвідування громадських місць. Регулярно провітрювати приміщення, підтримувати в них температуру 20-24ºС і вологість не менше 40%. Виробляєте регулярне вологе прибирання житлових приміщень. Крім того, збалансоване харчування, регулярні заняття спортом, постійний режим дня, загартовування і прогулянки є відмінним способом зміцнити імунітет.

Головна

Контакти

Про нас

Поліклініка

Стаціонар

Допоможи дітям

м. Сімферополь, вул. Титова, 77, 95034
(0652) 27-43-34