(0652) 27-43-34
Рейстрація
|

Статті

Набутий порок серця - це аномалія будови і функціонування клапанів серця, що з'явилися не внутрішньоутробно, а в процесі життя, під впливом морфологічних і функціональних змін в роботі серця. На відміну від вродженої вади порок серця набутий виникає внаслідок інфекційного ураження або запалення серця, а також перевантаження камер серця.

 

Набутий порок ще називають порок клапана серця. Він проявляється у вигляді стенозу або недостатності клапана, а іноді - як комбінований порок серця. Якщо поставлений діагноз порок, мітральний клапан серця не може регулювати потік крові, сприяючи застою у великому і малому колах кровообігу. Перевантаження певних відділів серця викликає їх гіпертрофію, що змінює конфігурацію тіні серця.

 

До 90% набутих вад мають ревматичний характер. Пороки клапанів призводять до підвищеного навантаження на відповідні відділи серця, гіпертрофії міокарда і в кінцевому підсумку до серцевої недостатності. Серце складається з чотирьох камер: ліві передсердя і шлуночок, між якими знаходиться мітральний клапан і праві передсердя і шлуночок, між якими знаходиться трикуспідальний клапан. Біля виходу в аорту і легеневу артерію перебуває відповідно аортальний клапан і клапан легеневої артерії.

 

Найбільш часто зустрічаються пороки мітрального клапана (50-70%), дещо рідше аортального (8-27%). Ізольовані пороки трикуспидального клапана зустрічаються рідко, менше ніж в 1% випадків, однак в комбінації з пороками інших клапанів поразка трикуспидального клапана зустрічається у половини хворих.

 

Причини розвитку пороків серця

 

 Причиною поразки клапанів найчастіше є ревматизм, атеросклероз, інфекційний ендокардит. Набагато рідше зустрічаються пороки серця внаслідок сифілітичної поразки, травми, дифузних захворювань сполучної тканини (хвороба Бехтерева, системна склеродермія, дерматоміозит) або дегенеративних змін стулок з включенням солей вапна. В стулках клапанів розвивається запальний процес, що призводить до їх пошкодження, руйнування і рубцевої деформації. При порушеній функції клапанів серце працює з підвищеним навантаженням. Розвивається гіперторофія (потовщення) відділів серця. Надалі порожнини серця розширюються, падає скорочувальна здатність серцевого м'яза, з'являються ознаки серцевої недостатності.

 

Симптоми пороку серця набутого  

 

Симптоми захворювання залежать від ураженого клапана або комбінації уражених клапанів. Станом загальної гемодинаміки виділяють компенсовані, субкомпенсовані і декомпенсовані пороки. Хворого можуть турбувати прискорені серцебиття, задишка, набряки та інші прояви серцевої недостатності.

 

Діагностика

 

Діагностику та лікування вад серця проводить кардіолог на підставі клінічних симптомів, аускультації серця і додаткових методів дослідження:

- Електрокардіографії (ЕКГ);

- Ехокардіографії (ЕХО-КГ);

- Рентгенографії грудної клітки.

 

Зондування порожнин серця і ангіографія проводяться лише при показаннях до хірургічного лікування пороків. Лікування набутих вад серця консервативне лікування спрямоване на профілактику рецидивів та ускладнень основного захворювання, корекцію порушення ритму серця, профілактику та лікування серцевої недостатності. Основний вид лікування хірургічний. Пацієнт з придбаним пороком серця потребує своєчасної консультації кардіохірурга, щоб не виявилися пропущеними терміни ефективного хірургічного лікування.

Головна

Контакти

Про нас

Поліклініка

Стаціонар

Допоможи дітям

м. Сімферополь, вул. Титова, 77, 95034
(0652) 27-43-34