(0652) 27-43-34
Рейстрація
|

Статті

 З чотирьох класичних дитячих хвороб - кір, краснуха, вітрянка і свинка - чомусь багато самою «нехорошою» вважають останню. Може, через міф про небезпеку «ущемлення» чоловічої гідності?

 

Тим більше що паротит дійсно більше "любить" хлопчиків - вони хворіють удвічі частіше дівчат. Чому? Поки у вчених відповіді на це питання немає. Зате достеменно відомо інше: паротит - найменш заразна дитяча хвороба. Вірус, який її викликає, не може довго жити в навколишньому середовищу, не знайшовши нового господаря. Тому заразитися свинкою через книги, іграшки або посуд практично неможливо. Передається інфекція точно так само, як віруси грипу чи ГРЗ, - при чханні, кашлі або розмові.

 

Вірус паротиту воліє «обживати» залізисті тканини - слинні, статеві і підшлункова залоза, де, капітально влаштувавшись, починає розмножуватися і найчастіше викликає запалення привушних слинних залоз (іноді слинних під язиком і біля нижньої щелепи, ще рідше - підшлункової).

 

Найчастіше батьки і не підозрюють, що дитина хвора, - прихований (інкубаційний) період свинки триває 2-2,5 тижні. Але в останні два-три «таємних» дня дитина передає естафету інфекції оточуючим, хоча найвищий ризик заразитися - з третього по п'ятий день після появи явних симптомів паротиту. Цікаво, що до року паротит обходить малюків стороною. Найчастіше він нападає на дітей від 3 до 6 років. Потім бере тайм-аут і переходить в новий наступ, вибираючи тінейджерів.

 

До речі, саме в підлітковому віці хвороба частіше дає ускладнення. Перша специфічний ознака паротиту - підвищена слинотеча. Потім дитина починає скаржитися на біль в районі вуха, на наступний день з'являється припухлість біля вуха, а ще через 1-2 дні - близько другого. Дитині боляче відкривати рот, ковтати. Припухлість зростає, тримається два-три дні, потім починає спадати і протягом тижня зникає, біль проходить, самопочуття поліпшується.

 

Як правило, через 10 днів дитина повністю одужує. Перехворівши раз, вдруге захворіти свинкою неможливо: після неї виробляється імунітет на все життя.

 

Як лікувати свинку?

 

Спеціальних препаратів для лікування свинки не існує. Головне - утримати дитину в ліжку, поки температура не знизиться до нормальної, це допоможе знизити ризик ускладнень. Уражені залози «люблять» тепло, але тільки сухе. Так що ніяких зігріваючих компресів, оберніть шию хворого теплим, але м'яким шарфом.

 

Лікар призначає і полоскання антисептиками (слабкий розчин марганцівки, фурацилін, настій ромашки і т. д.)

 

При запаленні слинної залози знижуються захисні функції слини, а це збільшує ризик розвитку стоматиту, грибкових захворювань порожнини рота. Намагайтеся, щоб дитина більше пила рідини, важливо швидше вивести з організму токсини - продукти розпаду вірусів. Підійдуть чай з лимоном, морс, столова вода. Пити їх краще через соломинку - це зменшить біль при ковтанні.

 

Не треба вмовляти своє чадо з'їсти хоч що-небудь, дочекайтеся коли апетит повернеться. Намагайтеся годувати частіше, але потроху. І спочатку їжею, яку не треба жувати, - рідкими супами, кашами, овочевими та фруктовими пюре, розмеленими в блендері м'ясом або рибою, розведені бульйоном.

 

Чи великий ризик безпліддя?

 

Широко поширена думка, що свинка особливо небезпечна для хлопчиків: ускладнення цієї хвороби може в майбутньому привести до чоловічого безпліддя. Орхіт - запалення яєчка - дійсно розвивається приблизно у 15% хлопчиків, що згодом може викликати порушення сперматогенезу. Але недарма кажуть, що у страху очі великі. Орхіт успішно лікується, тільки не можна упускати час. Ознаки, що говорять про те, що розвивається це ускладнення, можуть з'явитися на 5-7-й день з моменту явного прояви свинки (завушної «пухлини»), а можуть і через 2 тижні. Це: «стрибок» температури (до 39-40 °), сильна біль в яєчку, що віддає в пах і попереково-крижову область, набряк мошонки, почервоніння шкіри на ній.

 

Паротит підкладає велику свиню і дівчаткам, особливо якщо вони хворіють у віці 9-12 років: ускладнення проявляє себе запаленням яєчників і може привести до порушень менструального циклу і навіть безпліддя. Симптоми - температура, біль внизу живота або в попереку. Бути напоготові! Однак набагато частіше свинка дає інше ускладнення.

 

Приблизно у 40% дітей, хворих на паротит, на 3-4-й день відбувається ураження підшлункової залози - розвивається панкреатит. У такій ситуації потрібно викликати «швидку» і не відмовлятися від госпіталізації до лікарні: потрібна екстрена терапія, інакше ускладнення може перейти в хронічний панкреатит і навіть привести до цукрового діабету. Вкрай рідко вірус паротиту може спровокувати і запалення оболонки мозку.

 

Часом до свинки приєднуються бактеріальні ускладнення, що викликають отит, ангіни, пневмонію, лімфаденіти. Ще один неприємний наслідок паротиту - ураження нервової системи. Проявлятися вони можуть по-різному: підвищеної втомлюваності частими головними болями, дратівливістю, неврозами, іноді й енурезом. Такі явища можуть зберігатися від 2 місяців до 3 років. Тому після хвороби потрібна консультація у невролога, і, якщо це виявиться необхідним, дитина повинна пройти спеціальний курс лікування, а після його завершення перебувати під наглядом лікаря протягом 2-3 місяців.

 

Уважно стежте за ходом хвороби, щоб вчасно зловити початок ускладнення! Найефективніший спосіб захисту від свинки - вакцинація. «Планові» щеплення роблять двічі: в 1-1,5 року і в 6 років. Найчастіше використовують імпортні трикомпонентні вакцини (кір, краснуха, паротит). Але якщо дитина перехворіла на кір або краснуху, використовують тільки моновакцину проти паротиту. Після введення вакцини з 4-х по 12-у добу у деяких дітей може підвищитися температура, з'явитися нежить, легкий кашель, почервоніння горла і навіть трохи збільшитися привушні залози. Це нормальна реакція організму, через 2-3 дня все проходить. Імунітет з'являється через два тижні після вакцинації.

Головна

Контакти

Про нас

Поліклініка

Стаціонар

Допоможи дітям

м. Сімферополь, вул. Титова, 77, 95034
(0652) 27-43-34