(0652) 27-43-34
Рейстрація
|

Статті

Пневмонія - одне з потенційно небезпечних захворювань, але на щастя, сучасна медицина навчилася з нею досить ефективно справлятися. Більшість пневмоній викликано бактеріями або вірусами. У дітей пневмонія виникає найчастіше у віці від 6 міс до 6 років і в 60% випадків викликається пневмококами, які можуть бути досить заразні.

 

Що таке пневмонія

 

Словом «пневмонія» позначається інфекційне запалення легеневої тканини. На відміну від трахеїту і бронхіту, при пневмонії, інфекція потрапляє в самі нижні відділи дихальної системи. В результаті порушена частина легкого втрачає можливість виконувати свою дихальну функцію: засвоювати кисень і виділяти вуглекислий газ. Ось чому ця хвороба набагато важче інших респіраторних інфекцій.

Переважна більшість пневмоній викликається мікробами: бактеріями і (рідко) вірусами, причому різні види мікробів характерні для певного віку дитини. Основний мікроб, який вражає дітей, - пневмококк. На щастя, від нього є вакцина, що дозволяє маляті виробити імунітет вже після першого щеплення.

 

Чи заразна чи пневмонія?

 

Типова пневмонія, викликана пневмококком, дійсно заразна. Необхідно відзначити, що крім запалення легенів цей мікроб здатний викликати запалення середнього вуха (отит), а також менінгіт. Незважаючи на високу заразність пневмокока, перехворівша людина може стати його безсимптомним носієм, так що ви можете навіть не помітити, від кого заразився ваша дитина.

 

Пневмонія може розвиватися і як ускладнення довгостроковопротікаючих вірусних захворювань. В цьому випадку бактеріальна інфекція накладається на вірусну через зниження захисних сил дитини.

 

Симптоми пневмонії

 

Типові прояви пневмонії включають сильний кашель з мокротою, часте дихання і високу температуру.

 

Запідозрити пневмонію у дитини можна при поєднанні таких ознак:

• температура більше 38 ° С довше 3 днів підряд;
• вологий кашель;
• крекчуче і часте дихання (більше 40 вдихів в хвилину у дітей 1-6 років).


На тяжкість хвороби вказують сині губи і нігті в поєднанні з блідою шкірою, а також відмова дитини від їжі і різка слабкість.

 

Якщо дитина якийсь час хворіла ГРЗ, а через кілька днів температура знову піднялася до високих значень, це може бути ознакою ускладнення на легені, тобто пневмонії.

 

У всіх перерахованих випадках потрібно негайно викликати дитячого лікаря, а якщо такої можливості немає - швидку допомогу. Лікар уважно послухає вашого малюка і може почути характерні ознаки пневмонії - вологі хрипи в легенях. В такому випадку він випише направлення до лікарні, а для підтвердження діагнозу малюкові зроблять рентгенівський знімок.

 

Рентген дозволяє з максимальною точністю встановити діагноз пневмонії. Якщо знімок чистий, то з імовірністю трохи менше ста відсотків можна стверджувати, що пневмонії немає. Буває і зворотна ситуація: зовнішні ознаки пневмонії відсутні, а на рентгені вона є. Показники рентгена завжди в цьому випадку вважаються пріоритетними.

 

Пневмонія у новонароджених

 

Новонароджена дитина може отримати пневмонію найрізноманітнішими шляхами. Мікроб може проникнути в його легені ще при знаходженні в утробі матері (вроджена пневмонія), в момент пологів або від хворої людини після пологів. Список збудників цієї хвороби у новонароджених набагато ширше, ніж у дітей старшого віку. Навіть самі звичайні віруси застуди можуть викликати пневмонію у ослабленого новонародженого малюка.

 

Нерідко пневмонія у новонароджених викликається вірусом герпесу, а також хламією, що потрапила в дихальні шляхи від хворої матері. Перебіг пневмонії у таких маленьких дітей досить важкий, часто потрібне переміщення в спеціальну палату і навіть реанімацію. На щастя, в наш час летальний результат від пневмонії став досить рідкісною подією, при своєчасному зверненні до лікаря всі діти одужують.

 

Лікування пневмонії

 

В абсолютній більшості випадків пневмонія у дітей вимагає госпіталізації в лікарню. Єдиним надійним методом її лікування є призначення антибіотиків, як правило, в уколах. Які саме підійдуть саме вашому малюкові, може вирішити тільки лікар на підставі ретельного обстеження. Якщо один антибіотик не діє, через 3 дня його замінюють на інший.

 

У разі, якщо пневмонія викликана вірусом, антибіотики не застосовуються. Лікування таких дітей залежить від віку, тяжкості хвороби і типу вірусу. Вірусна пневмонія може бути важкою, при такій формі потрібне лікування в палаті інтенсивної терапії і дихання киснем.

 

Щоб лікування пневмонії було ефективним, дитина повинна строго дотримуватися режиму і призначення лікаря. Як правило, на повне лікування йде від 2 до 4 тижнів, більш тривала хвороба вже називається затяжною. Діти з міцним здоров'ям можуть почувати себе повністю видужавшими вже через пару тижнів після пневмонії, тоді як ослабленим потрібно більше часу на відновлення. У відновному періоді не забороняйте дитині гуляти і рухатися, намагайтеся не допускати переохолодження та перегрівання - одягайте по погоді.

Головна

Контакти

Про нас

Поліклініка

Стаціонар

Допоможи дітям

м. Сімферополь, вул. Титова, 77, 95034
(0652) 27-43-34