(0652) 27-43-34
Рейстрація
|

Статті

Кір є однією з найбільш заразних хвороб, відомих на сьогоднішній день. Для цієї інфекції характерна майже 100% сприйнятливість - тобто якщо людина, раніше на кір не хворіла і не щеплена, буде контактувати з хворим на кір - ймовірність захворіти надзвичайно висока. Ось чому так важливо суворе дотримання термінів вакцинації та проведення протиепідемічних заходів в осередку інфекції.

 

 П ричини захворювання

 

Шлях передачі інфекції повітряно-крапельний. Вірус виділяється в зовнішнє середовище з крапельками слини при розмові, під час кашлю, чхання. Незважаючи на нестійкість до впливу зовнішнього середовища відомі випадки розповсюдження вірусу з потоком повітря по вентиляційній системі будинку. Джерело інфекції - хворі на кір, які заразні для оточуючих з останніх 2 днів інкубаційного періоду до 4-го дня висипань. З 5-го дня висипань хворий вважається незаразним.

 

Після перенесеного захворювання у видужали зберігається довічний імунітет. Діти, що народилися від перенісших кір матерів, залишаються несприйнятливими до хвороби до 3 місяців, оскільки протягом цього періоду в їх крові зберігаються захисні материнські антитіла. Особи, які не хворіли на кір і не щеплені проти неї, залишаються високо сприйнятливими до кору протягом усього життя і можуть захворіти в будь-якому віці.

 

 

Симптоми кору

 

Інкубаційний період, тобто час від зараження до появи перших симптомів, триває від 7 до 14 днів. Важливо пам'ятати, що хвороба починається не з появи висипу, а з симптомів застуди: температура 38-40 градусів, різка слабкість, відсутність апетиту, сухий кашель, нежить. Пізніше з'являється кон'юнктивіт (запалення слизової оболонки ока). Приблизно через 24 дні після перших симптомів хвороби на слизовій оболонці щік (навпроти корінних зубів) виникають дрібні білуваті висипання. На 3-5 день хвороби з'являється висип у вигляді яскравих плям, які мають тенденцію зливатися між собою. Спочатку вона виявляється за вухами і на лобі, потім швидко поширюється нижче на обличчя, шию, тіло і кінцівки. Дрібні рожеві плями висипки швидко збільшуються в розмірах, набувають неправильну форму, іноді зливаються. У період максимального висипання, через 2-3 дня після появи висипки, температура знову може підніматися до 40.5 °. Висип тримається 4-7 днів. На місці плям залишаються осередки коричневої пігментації, через 2 тижні шкіра стає чистою.

 

Ускладнення 

 

Ускладнення розвиваються частіше у дітей у віці до п'яти років або у дорослих старше 20 років. Найбільш поширеними є запалення середнього вуха (отит), сліпота, бронхопневмонія, запалення шийних лімфовузлів, ларингіт, енцефаліт. На жаль, ускладнення кору не такі вже й рідкісні, тому лікування захворювання має проводитися під медичним контролем дільничний лікар відвідує пацієнта раз в декілька днів. Що можете зробити ви При найменшій підозрі на розвиток кору слід негайно звернутися до лікаря. Це важливо не тільки для якнайшвидшої постановки діагнозу і початку лікування, але і для прийняття протиепідемічних заходів в колективі, який відвідував хворий.

 

Що може зробити лікар? У типових випадках діагностика кору не викликає ускладнень. Дільничний лікар ставить діагноз на дому по клінічній картині захворювання і призначає лікування. Іноді можуть знадобитися серологічні методи дослідження (виявлення антитіл до вірусу кору в сироватки крові хворого). Лікування неускладнененого кору симптоматичне, включає постільний режим, рясне пиття, жарознижуючі, засоби від нежитю і болю в горлі, відхаркувальні препарати, вітаміни. У випадку розвитку ускладнень кору подальше лікування проводять в стаціонарі.

 

Профілактика кору

 

 Надійним і ефективним методом профілактики кору є вакцинація. Щеплення від кору це, по своїй суті, штучне інфікування вірусом, але дуже ослабленим, в результаті якого організм виробляє захисний імунітет. У деяких дітей з 6 по 20 день після щеплення можуть відзначатися слабкі реакції у вигляді підвищення температури, а іноді появи кон'юнктивіту і невеликої висипки. Ці симптоми зберігаються 2-3 дні, після чого всі благополучно проходить. Не лякайтеся, це цілком можливо і не небезпечно.

 

Однак про всяк випадок, при виникненні будь-яких ускладнень після щеплень обов'язково звертайтеся до лікаря. Першу вакцинацію проводять дітям у віці 12 місяців, другу - у віці 6 років. Вакцинація проти кору може проводиться моновакцинами або тривакциною (кір, краснуха і епідемічний паротит). Ефективність противокорової вакцини однакова, незалежно від того, яка вакцина застосовується. Щеплення забезпечує стійкий захисний ефект протягом 15 років. Живі вакцини не призначають вагітним жінкам, хворим на туберкульоз, лейкоз, лімфомою, а також ВІЛ-інфікованим. При виявленні кору проводять профілактичні заходи в осередку інфекції тобто в тому колективі, де перебувала дитина. Дітям до 3 років, вагітним жінкам, хворим на туберкульоз та особам з ослабленою імунною системою зазвичай вводять противокоревой імуноглобулін (пасивна імунізація) в перші 5 днів після контакту з хворим. Діти старше 3 років, не хворіли на кір, не щеплені раніше і не мають клінічних протипоказань, підлягають терміновій вакцинації.

 

Вакцина може забезпечити захисний ефект при використанні її до контакту або протягом 2 діб після контакту з хворим на кір. На дітей, які контактували з хворим, не були щеплені і не хворіли на кір, накладають карантин. Перші сім днів після одноразового контакту дозволяється відвідувати дитячий колектив. Потім, до 17 дня після контакту включно (а для дітей, які з метою профілактики отримали імуноглобулін, - до 21 дня) таких дітей ізолюють. В осередку інфекції щодня проводять профілактичний огляд і термометрію дітей, які перебували в контакті з тим, хто захворів. Всіх виявлених хворих на кір терміново ізолюють.

Головна

Контакти

Про нас

Поліклініка

Стаціонар

Допоможи дітям

м. Сімферополь, вул. Титова, 77, 95034
(0652) 27-43-34