(0652) 27-43-34
Рейстрація
|

Статті

Кашель - перше, що помічають зазвичай батьки, коли малюк захворює. Спочатку кашель насторожує, потім лякає, і нарешті, якщо він триває довго, починає дратувати. І педіатр може перепробувати на малюкові всі доступні в місцевій аптеці лікарства, а той буде кашляти як ні в чому не бувало. Що ж робити, як вилікувати кашель?

 

Чому тривалому кашлю малюка не може допомогти лікар? Дуже просто - лікарі діють наосліп частіше, ніж ви думаєте. Це звичайно погано, але це факт. Кожен лікар може лікувати тільки те, що бачить або чує. Педіатр може послухати легені, але не може якісно подивитися горло і ніс, ЛОР може подивитися, але слухати легені він не буде; невролог постукає молоточком по коліну, попросить вискалитися, але ні в горло не загляне, ні вже тим більше не послухає.

 

Виходить, що лікаря, який може відразу виключити всі можливі причини кашлю, просто не існує. А це означає, що вам самим доведеться шукати лікаря, який відразу поставить правильний діагноз і призначить правильне лікування. Якщо говорити вже зовсім точно, то самим батькам доведеться визначатися, до якого фахівця йти, щоб затратити на пошуки причини кашлю якомога менше часу. Але для цього, знову ж таки, доведеться трохи повчитися. Почнемо ... ну хоча б з того, що ж таке кашель.

 

Що таке кашель

 

Кашель - це симптом. Що б не трапилося в дихальних шляхах, що б туди не потрапило, наш з вами організм намагається позбутися цього абсолютно однаково - різким видихом викинути це геть. Ось такий різкий видих і називається кашлем.

 

Головна задача, якщо ви чуєте кашель - це зрозуміти, від чого ж хоче позбутися організм вашого малюка. Бо кашель можуть викликати скупчення в дихальних шляхах харкотиння, набряк слизових оболонок дихальних шляхів, і нарешті, просто команда негайно очистити дихальні шляхи, чомусь регулярно надходить з мозку (лікарі називають її патологічним кашльові рефлексом).

 

У всіх цих випадках кашель буде різним. Як же тоді припустити його причину? Та дуже просто - по звуку. І тоді ми з вами зможемо хоча б правильно поскаржитися лікарю. А це вже дещо.

 

Продуктивний кашель

 

Він же - вологий, він же - кашель з мокротою. Як виглядає? Дитина кашляє звучно, ви можете навіть чути, як під час кашлю у неї всередині щось булькає. Зазвичай звучність поступово наростає, після чого кашель припиняється - "відходить мокротиння".

 

Ранковий вологий кашель.

 

Дитина кашляє всього кілька разів і лише вранці. Після відходження мокроти кашель припиняється до наступного ранку. Найбільш ймовірна причина такого кашлю - відхаркування слизу, який скупчується десь зовсім неглибоко - в горлі і носоглотці.

 

Що робити?

 

Піти до ЛОР-лікаря і попросити його уважно оглянути ніс дитини, горло і особливо носоглотку - за допомогою спеціального носоглоточного дзеркала. А після огляду - обов'язково! - Запитати, чи бачив він слиз в носоглотці або слиз, що стікає по задній стінці глотки. Тому що цей самий слиз і є причина кашлю. Нам з вами залишається тільки запитати, чи бачив доктор роздратування або почервоніння на задній стінці глотки. І якщо воно є, то наш з вами шлях лежить до іншого лікаря - до гастроентеролога .

 

Чому? Тому, що слиз може зібратися в горлі після ночі не тільки через те, що вона стікає зверху - точно так же вона може прийти і знизу, з шлунку. Коли дитина лежить, шлунковий вміст може потрапити в стравохід, а по ньому (нехай і в малих кількостях) дійти до задньої стінки глотки. У дітей до року така штука називається відрижкою, у більш старших дітей - рефлюкс-езофагітом. Чому така назва? Та тому, що рефлюкс - це рух у зворотний бік, а езофагіт - тому, що в першу чергу від такого руху страждає стравохід. Ну а вже якщо ми знаємо, що у дитини не все благополучно з ШКТ, до гастроентеролога йти тим більше треба. Тому що насправді дуже часта причина кашлю - якраз рефлюкс-езофагіт.

 

Підводячи підсумки: ранковий вологий кашель - це відкашлювання слизу, що скупчився за ніч в носоглотці і глотці дитини. Текти такий слиз може або зверху - з носа (це до ЛОРа) або знизу - з шлунку. З цим потрібно йти до гастроентеролога. Якщо ви спочатку звернулися до педіатра і дізналися, що в легких чисто, проблему потрібно шукати в носі або в шлунку, але не починати давати малюкові сиропи від кашлю - все одно не допоможуть.

 

Дитина волого кашляє весь день. Про що це говорить? Про те, що мокротиння багато і вона накопичується постійно. От тільки де і як з нею бути? Відповідь проста - якщо мокротиння багато, значить, у дитини йде активне запалення. Якщо плюс до цього є ще й температура - все ясно. Якщо температури немає, це зовсім не означає, що і запалення немає. Залишається тільки знайти його вогнище.

 

Що робити. В першу чергу - здати аналіз крові. Він не тільки покаже наявність запалення (це важливо, коли немає температури), але і підкаже лікарю, якого характеру це запалення - викликано воно вірусами або бактеріями.

 

Тепер друге питання: якому доктору показати дитину? В цьому випадку краще ЛОР-лікаря залишити на потім, а спочатку показати дитину педіатру. Чому? Тому що сама неприємна ситуація, яка проявляється відходженням з кашлем великої кількості мокротиння - це пневмонія. Так що спочатку краще буде, щоб дитині послухали легені. І якщо доктор при цьому почує хрипи, а потім, подивившись аналіз крові, призначить антибіотики, краще за все не сперечатися - з пневмонією, знаєте, не жартують. Втім, з бронхітом теж.

 

Але от якщо педіатр скаже, що в легких чисто - тоді пряма дорога до ЛОР-лікаря. Тому, що велика кількість мокротиння (а точніше гнійних виділень) буває при синуситах, гайморитах або етмоїдитом. Це теж дуже неприємно, до того ж гній і кашель можуть бути єдиними симптомами - якщо ніс дихає вільно, то ніякого головного болю у малюка просто не буде.

 

Підводячи підсумки: якщо дитина кашляє цілий день або цілу добу, значить, мокротиння виділяється дуже багато, значить, у дитини десь є активне запалення - або в легких, або в навколоносових пазухах. Потрібно встановити характер цього запалення (зробити аналіз крові) і виключити спочатку найнеприємніше (бронхіт або пневмонію) за допомогою педіатра. І тільки якщо педіатр скаже, що в легких чисто, відправлятися до ЛОР-лікаря. Але і в тому і в іншому випадку справа може закінчитися прийомом антибіотиків.

Головна

Контакти

Про нас

Поліклініка

Стаціонар

Допоможи дітям

м. Сімферополь, вул. Титова, 77, 95034
(0652) 27-43-34