(0652) 27-43-34
Рейстрація
|

Статті

Бронхіт - запальний процес слизової оболонки бронхів. Найбільш часта причина хвороби - ускладнення після застуди. Основні симптоми бронхіту - підвищення температури тіла, кашель малопродуктивний з відділенням, як правило, невеликої кількості мокротиння. Нерідко бронхіт поєднується із запаленням горла, носа, гортані і трахеї. Починаючись з носоглотки, інфекція поступово зміщується до нижніх дихальних шляхах.

 

Типовий фон розвитку бронхіту - висока нервова і фізичне навантаження, перевтома і виснаження, переохолодження, запиленість і загазованість. Бронхіт обтяжується курінням і алкоголізмом, а також контактами з хворими.

 

Більшість не надає значення захворюванню. При правильному плановому лікуванні будь-яка форма бронхіту закінчується одужанням. Однак гостра форма бронхіту становить серйозну небезпеку для маленьких дітей і літніх. До того часу, коли хворий вирішується на огляд та лікування, його дихальна система вже сильно вражена.

 

При поганому лікуванні відбувається фіброзне потовщення і ослаблення стінок бронхів, зменшення просвіту, розростання сполучної тканини, процес поширюється на всю товщину стінок з наступним запаленням тканин легкого і початком пневмонії. Бронхи втрачають еластичність.

 

Не вилікувана гостра форма непомітно формує бронхіт хронічний. Хронічним вважається повторювані епізоди бронхіту більше 3 разів на рік, коли клінічні ознаки захворювання утримуються більше 2-3 тижнів, а кашель стає хронічним (триває більше 3-х місяців в році) зі спадами інтенсивності, щорічно поновлюючись. Він може тривати роками з періодами ремісій і загострень.

 

Основний симптом - постійний кашель зі слизової або гнійної мокротою, без надривів, слабкіше до полудня, що посилюється вранці і ввечері. Кашель інтенсивніше при вологій і прохолодній погоді.

Часто тригерами хронічного бронхіту є забруднене повітря мегаполісів, техногенні чинники, хімікати, тютюнопаління. Хронічний бронхіт розвивається поступово. Непомітно, від сезону до сезону, кількість мокротиння і протяжність гострих періодів наростає. В результаті нерідко розвивається емфізема легенів.

 

Хронічний бронхіт у дітей

 

Органи дихання дитини гостро реагують на будь-яку інфекцію верхніх дихальних шляхів і легко можуть формувати рецидивуючі та хронічні форми бронхіту. Найбільш часта причина хронічного бронхіту - повторювані вірусні або бактеріальні інфекції респіраторної системи.

 

Явна ознака хронічного бронхіту у дітей - сильний і болісний, переважно сухий кашель, який має хвилеподібний перебіг і триває більше 3 місяців в році, повторювані епізоди гострого бронхіту або хвилеподібний перебіг рецидивуючого бронхіту. Дитину турбують й інші симптоми застуди: температура, ломота, слабкість. Потім кашель пом'якшується, проявляється свист. Вузькі дитячі бронхи додатково звужуються і насилу пропускають повітря.

 

Хронічний бронхіт, лікування якого запізнилося, як правило, дає часті загострення. Якщо відзначені дані ознаки, терміново зверніться до лікаря! Дитячий хронічний бронхіт дуже небезпечний, загрожує ускладненнями і легко переходить в бронхіоліти, пневмонії.

 

Перш за все, при лікуванні обструктивного хронічного бронхіту у дітей - зняття бронхоспазмів комбінованими бронхолітиками в поєднанні з мукоактівними засобами. Не рекомендується ставити гірчичники на ікри, так випаровуючись ефірні олії підсилюють прояви бронхоспазму.

 

Мало допоможе і застосування гарячих ножних ванн. При вологому, продуктивному кашлі швидше ліквідують процес (поліпшення виведення мокротиння) муколітичні препарати (амброксол, ацетилцистеїн тощо.). Застосовується спеціальний масаж, що допомагає очистити бронхи від слизу. Але потрібно пам'ятати: при свистячому диханні масаж і зігріваючі компреси на груди робити не можна.


Лікування хронічного бронхіту

 

Лікування хронічного бронхіту та ХОЗЛ досить складна задача і займає довгий час, і без консультації пульмонолога не обійтися. Загальні сучасні підходи до лікування такі.

 

В фазі загострення хронічного бронхіту терапія спрямована на:

 

  • ліквідацію запального процесу в бронхах,
  • відновлення бронхіальної прохідності,
  • відновлення порушеної загальної та місцевої імунологічної реактивності.


Стадії і методи лікування

 

  • застосування препаратів для розширення бронхів (бронхолітіки),
  • антибактеріальної терапії (антибіотики),
  • відхаркувальні засоби (йодид калію, настій термопсису, алтейного кореня, мати-й-мачухи, подорожника) можуть використовуватися як допоміжні засоби, їх терапевтичний ефект не доведений,
  • бронхолітики для попередження бронхоспазму,
  • для попередження загострень використовується індуктори інтерферонів, вітамінотерапію, курси фітотерапії, комплекс заходів щодо нормалізації дихання, в т.ч. дихальні вправи з обмеження глибокого дихання,. показана додаткова вакцинація проти пневмококової та гемофільної інфекцій, проти грипу,
  • доцільно оптимізувати руховий режим дитини з урахуванням її віку,
  • дорослим - припинення куріння.

Головна

Контакти

Про нас

Поліклініка

Стаціонар

Допоможи дітям

м. Сімферополь, вул. Титова, 77, 95034
(0652) 27-43-34