(0652) 27-43-34
Рейстрація
|

Статті

Гострі отруєння у дітей молодшого віку в переважній більшості випадків відбуваються вдома, і є результатом недбалого зберігання побутової хімії і лікарських засобів. Нещасні випадки частіше відбуваються, коли діти залишаються під опікою бабусь та нянь або знаходяться вдома самі.

 

Хронічні отруєння у маленьких дітей практично не зустрічаються.  Отруєння у дітей старшого віку рідко буває випадковим (за винятком харчового). Підлітки починають пробувати наркотики, галюциногени, токсичні речовини, що викликають розлади свідомості. Гострі ознаки отруєння у старших дітей і підлітків можуть поєднуватися з хронічною інтоксикацією (наркоманією, алкоголізмом, токсикоманією). 

 

Допомога дитині при отруєнні складна і має ряд особливостей. Труднощі в лікуванні обумовлені:  незрілістю біологічних систем організму, що викликає посилення впливу отрут. незрілістю печінки і нирок, які відповідають за метаболізм і елімінацію (виведення і переробку) отруйних речовин, що подовжує їх токсичний вплив. 

 

Як уникнути отруєння у дітей молодшого віку? 

 

Діти допитливі. До 5-ти років вони тягнуть до рота все, навіть несмачні порошки та рідини. Тому всі потенційно небезпечні речовини в будинку для них повинні бути недосяжні. Отруєння у дітей можуть спровокувати косметика, ліки, канцелярська, побутова і будівельна хімія, алкоголь, оцет та інші агресивні речовини.

 

Не можна перекладати отрути. Вони повинні бути в підписаних упаковках. Обережно працюйте з небезпечними речовинами при дітях. Не приймайте і не ховайте ліки при дітях, позбудьтеся прострочених ліків. Не кажіть дітям, що таблетки смачні, як цукерка.  Ознаки отруєння нехарчового характеру у дітей як правило, ознаки отруєння у дітей-дошкільників очевидні. Їх часто застають за вживанням речовин, які викликають отруєння або знаходять порожні упаковки. Діти не приховують, що їли, оскільки не бачать в цьому нічого поганого.  Складніше з підлітками.

 

Допомога дитині при отруєнні може запізнитися, якщо вона навмисно приховує свій стан, ховається у друзів або на вулиці. Утруднена діагностика, оскільки діти, перебуваючи у свідомості і не усвідомлюючи небезпеки, приховують вид отруйної речовини від батьків. Подальше наростання симптомів отруєння робить їх недоступними продуктивному контакту, тому виклик швидкої допомоги, при обгрунтованих підозри батьків на отруєння у дитини, необхідний і виправданий. 

 

Отруєння після однократного вживання токсичних речовин вкрай рідкісні. Вони відбуваються частіше на тлі тривалої хронічної інтоксикації. Тому батькам важливо вчасно запідозрити, що підліток вживає токсичні речовини і звернути увагу на: несподівана зміна поведінки в школі, безпричинні пропуски занять, зниження успішності, невмотивована грубість, сонливість, непосидючість або взбудораженность. Зміна поведінки вдома, пізні повернення, винос речей з будинку, інтерес до домашньої аптечки, наявність у підлітка таблеток, шприців і т. д. 

 

Симптоми харчового отруєння у дітей

 

Отруйні рослини, гриби, ягоди та інфіковані продукти викликають харчове отруєння. Лікування у дітей та підлітків харчових отруєнь, як правило, ефективно, оскільки в більшості випадків вдається встановити їх джерело. Важкі випадки отруєння частіше носять масовий (сімейний) характер.

 

Класичними ознаками харчової токсикоінфекції є:

 

  • блювота або нудота,
  • рідкий стілець,
  • абдомінальний біль,
  • гіпертермія.

 

Переважна більшість харчових отруєнь трапляється влітку. При підозрі на отруєння у дитини викликайте швидку допомогу (СМП), оскільки її стан може прогресивно погіршиться з часом. Буде правильними, до прибуття лікарів зібрати залишки їжі, блювотні маси і випорожнення дитини в окремі ємності. Їх заберуть медики для бактеріологічного аналізу. 

 

Як лікувати отруєння у дітей?

 

Лікування харчового отруєння у дітей перших років життя до прибуття СМП полягає в підтримці температури тіла не вище 38? С. Для цього більш кращі фізичні методи (обтирання горілчаним розчином, наприклад). Блювотні маси дитини не повинні потрапити в дихальні шляхи.

 

Показано відшкодування втрати рідини спеціальними складами або 0,5-1% розчином кухонної солі. 

 

 Не можна: застосовувати знеболюючі засоби, гріти або охолоджувати живіт (грілки), викликати блювоту розчинами соди, давати молоко або іншу їжу. 

 

Лікування харчового отруєння у дітей-підлітків можна починати з промивання шлунка водою до прибуття ШМД. Діти повинні вміти самостійно викликати блювоту тиском на корінь язика. Попадання блювоти в дихальні шляхи ускладнить отруєння. 

 

Чи можна дітям давати сорбенти при отруєнні?

 

Їх потрібно застосовувати, як засіб першої допомоги, при будь-якому харчовому отруєнні! Але при цьому необхідно знати допустимі дозування і бажану лікарську форму сорбенту.

 

Наприклад, традиційні вуглецеві ентеросорбенти мало ефективні, випускаються в таблетках і капсулах, що може пошкодити слизову шлунка маленьких дітей.

Головна

Контакти

Про нас

Поліклініка

Стаціонар

Допоможи дітям

м. Сімферополь, вул. Титова, 77, 95034
(0652) 27-43-34